Ochrona prawna

W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie ochrona prawna?

Ochrona prawna to obszar, któremu wciąż niewiele osób poświęca zainteresowanie. Ubezpieczenia zapewniające ten rodzaj ochrony nie są jeszcze tak popularne, jak chociażby ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia turystyczne. Zazwyczaj interesują się nimi przedsiębiorcy, natomiast osoby prywatne rzadko zastanawiają się nad problemami natury prawnej, jakie mogą powstać w wyniku nawet najprostszych zdarzeń, w których codziennie uczestniczymy. Nikt nie może być przecież całkiem pewny, że nie spotka go sytuacja, w której będzie musiał dochodzić swoich racji w sądzie. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jakie konsekwencje i koszty może to przynieść? Czy wiemy, jak znaleźć dobrego prawnika lub gdzie szukać porad prawnych? Jeśli chcemy zapewnić sobie i swojej rodzinie spokój i pewność, że nic nas nie zaskoczy, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat ubezpieczenia ochrony prawnej. Pomoże w tym m.in. porównywarka ubezpieczeń ochrony prawnej na PADO24.

ubezpieczenie ochrona prawna

Przed czym może uchronić nas ubezpieczenie ochrona prawna?

Zakres ubezpieczenia ochrony prawnej może być, w zależności od wybranej opcji, bardzo szeroki lub ograniczony jedynie do pewnych usług. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy wybrać taki wariant, który najlepiej zabezpieczy nas na wypadek sytuacji, w której będziemy zmuszeni na przykład do zatrudnienia adwokata. Ubezpieczenie ochrony prawnej może obejmować różne pomocne usługi. Dzięki niemu możemy liczyć na pokrycie wielu kosztów związanych między innymi z przebiegiem procesów sądowych. Do podstawowych z nich zalicza się wynagrodzenie prawników, biegłych, rzeczoznawców i tłumaczy, a także wszelkiego rodzaju opłaty sądowe, egzekucyjne, administracyjne oraz notarialne. Jest to bardzo pomocne, biorąc pod uwagę fakt, jak wysokie mogą być honoraria specjalistów.

kiedy jest potrzebne ubezpieczenie ochrona prawna

Osoby, które korzystały chociaż raz z usług notariusza doskonale wiedzą, że kwoty te są często kilka razy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie. Dodatkowo w ramach niektórych ubezpieczeń można nawet liczyć na zwrot kosztów dojazdu do sądu, który znajduje się poza naszym miejscem zamieszkania. Taka kompleksowa ochrona gwarantuje nam komfort i wygodę, nie narażając nas na niedogodności. Warto pamiętać, że do wygrania sporu sądowego nie zawsze wystarczy mieć rację. Co stanie się, jeśli padniemy ofiarą nieuczciwego działania i złożymy przeciwko komuś pozew? Czy możemy mieć pewność wygranej? Jeśli sąd orzeknie na naszą korzyść, sprawa jest prosta. Jeśli jednak coś pójdzie nie po naszej myśli, zostaniemy obciążeni wszystkimi kosztami procesu. Gdy w takiej sytuacji posiadamy ubezpieczenie ochrony prawnej, zostaną one dzięki niemu pokryte, a my nie będziemy musieli się nimi przejmować.

W ramach takiego ubezpieczenia, będziemy zabezpieczeni w przypadku dochodzenia odszkodowania, obrony przed roszczeniami osób trzecich, w zakresie umów cywilnoprawnych czy spraw z dziedziny prawa karnego oraz wykroczeń. Ponadto będziemy mogli skorzystać z porad prawnych. Ubezpieczenie ochrony prawnej mogą wykupić osoby fizyczne, przedsiębiorcy, rolnicy, a także osoby wykonujące wolne zawody. Dodatkowo można także zapewnić sobie ochronę prawną nieruchomości, dzięki czemu zakres dostępnych usług i porad będzie jeszcze większy.

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie ochrony prawnej?

Każdy rodzaj ubezpieczeń ma za zadanie zapewnić nam odpowiednią ochronę. Coraz częściej ubezpieczamy nasze samochody, mieszkania i życie. Warto więc pomyśleć także o ochronie na wypadek wspomnianych wyżej sytuacji. Zaoszczędzi nam to wiele stresu i ogromnych wydatków. Zamiast więc zakładać, że nie spotka nas konieczność udania się do sądu, lepiej zawczasu podjąć odpowiednie kroki, które sprawią, że będziemy spać spokojnie. W celu dobrania najodpowiedniejszej dla nas oferty, warto przeanalizować różne warianty i dokładnie sprawdzić czym się odznaczają, jakie gwarantują nam usługi oraz przed czym nas ochronią. Warto w tym celu skorzystać z porównywarki finansowej PADO24. Jeśli przy podejmowaniu decyzji uwzględnimy nasze potrzeby i możliwości, ubezpieczenie ochrony prawnej będzie nam dobrze służyć.

  • Aktualności