Porównywarka ubezpieczeń samochodowych

Ubezpieczenie samochodu – polisa dla kierowców

Ubezpieczenie samochodu dedykowane jest posiadaczom samochodów, którzy często z niego korzystają (np. jeżdżąc nim do pracy). Dla wielu osób auto to rzecz codziennego użytku, bez której nie możliwe byłoby zrobienie zakupów, jeżdżenie na wakacje czy zawożenie dzieci do szkoły. Bez względu na to, czy jesteśmy jedynym użytkownikiem pojazdu, czy wozimy nim całą rodzinę, warto pomyśleć o wykupieniu polisy komunikacyjnej: ubezpieczenie samochodu sprawi, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie, będą mogli czuć się bezpiecznie w każdych okolicznościach. Działające na rynku firmy ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjne: wystarczy jedynie wybrać odpowiednią dla siebie polisę dostosowaną do naszych potrzeb.

Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje i zakres ochrony

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na obowiązkowe idobrowolne. Do pierwszej grupy należy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), do drugiejAutocasco (AC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie Assistance, ubezpieczenie Ochrony prawnej i inne ubezpieczenia (np. bagażu, rzeczy osobistych, kosztów leczenia, itp.). Ubezpieczenie samochodu chroni przed konsekwencjami finansowymi zaistniałych zdarzeń lub wypadków losowych, np. kolizji, wypadku, kradzieży czy działania żywiołów. Posiadając ubezpieczenie samochodu zabezpieczamy nie tylko siebie, ale także pasażerów, których przewozimy: w przypadku śmierci, kalectwa lub trwałego uszczerbku na zdrowiu my oraz nasi bliscy otrzymujemy stosowne odszkodowanie. Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych, co oznacza, że jesteśmy prawnie zobowiązani do jego wykupienia. OC chroni nas konsekwencjami finansowymi wtedy, kiedy to my spowodowaliśmy szkodę, np. kolizję.

ubezpieczenie samochodu

Posiadanie ubezpieczenia OC gwarantuje, że w przypadku szkody ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy auta. Wysokość składki przy OC nie jest stała i zależy od samochodu (jego modelu, rocznika, pojemności silnika i przebiegu) oraz od doświadczenia, wieku i bezszkodowej jazdy kierowcy. OC to rzeczywista ochrona dla wszystkich podróżujących autem pod warunkiem, że sami nie przyczyniamy się do generowania niebezpiecznych sytuacji (np. jeżdżąc po alkoholu czy nie zapinając pasów podczas jazdy – wówczas ewentualne odszkodowanie będzie znacznie niższe). Ubezpieczenie komunikacyjne AC należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, dlatego jego zakres może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Autocasco sprawdza się w sytuacjach uszkodzenia pojazdu w wyniku wypadku/stłuczki/kolizji, uszkodzenia auta spowodowanego działaniem żywiołów (wichura, pożar, powódź) czy kradzieży pojazdu, a także wówczas, gdy byliśmy sprawcą zdarzenia. Zakres ochrony jest różny u poszczególnych ubezpieczycieli: do wyboru mamy wersję rozszerzoną (obejmującą np. ochronę także za granicą, auto zastępcze w przypadku kradzieży czy pomoc, gdy złapaliśmy gumę lub rozładował nam się akumulator) oraz wersję podstawową (np. ochrona obowiązująca tylko na terenie kraju, nie obejmująca kradzieży). Ubezpieczenie NNW to polisa dla kierowcy i pasażerów: chroni nas w przypadku zdarzeń, do których doszło nie z naszej winy. Polisa ta zapewnia odszkodowanie gdy doszło do śmierci, kalectwa lub uszczerbku na zdrowiu powstałych w wyniku ruchu pojazdu, wsiadania lub wysiadania, zatrzymania lub załadunku i rozładunku pojazdu. Wysokość składki w przypadku polisy NNW zależy do całkowitej sumy ubezpieczenia: u poszczególnych ubezpieczycieli kwoty te mogą być różne. Ubezpieczenie samochodu Assistance gwarantuje pomoc w sytuacjach, gdy zepsuje nam się samochód lub dojdzie do innego zdarzenia, w wyniku którego nie będziemy mogli kontynuować podróży (np. zabraknie nam paliwa, złapiemy gumę, itp.). Assistance oferuje wsparcie zarówno informacyjne (najbliższy hotel, warsztat, stacja paliw), jak i techniczne (naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie, auto zastępcze). Zakres pakietu jest uzależniony od danego ubezpieczyciela: jeśli chcemy mieć gwarancję holowania czy naprawy w razie awarii lepiej wybrać pakiet rozszerzony (wiąże się to oczywiście z wyższą składką). Ubezpieczenie Ochrona prawna zabezpiecza nas przed ponoszeniem kosztów postępowania sądowego i gwarantuje ich zwrot (jeśli zostaliśmy nimi obciążeni). Ten rodzaj polisy nie jest zbyt powszechny, ale nie kosztuje wiele i można ją wykupić w pakiecie z innym ubezpieczeniem.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu?

porównywarka ubezpieczeń samochodowych

Wybierając ubezpieczenie samochodu należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego zakresu ochrony oczekujemy (co ma obejmować polisa). Decydując się na polisę z grupy ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, Assistance, ochrona prawna) należy przede wszystkim zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Znajdziemy w nich nie tylko zakres ochrony, którą gwarantuje dane ubezpieczenie, ale i wyłączenia odpowiedzialności (czyli sytuacje, w przypadku których ubezpieczyciel nie weźmie na siebie odpowiedzialności finansowej i nie wypłaci nam odszkodowania – najczęściej są to jazda pod wpływem alkoholu, niezapinanie pasów, wyłudzanie świadczeń, np. poprzez celowe doprowadzenie do kolizji). Ubezpieczenie komunikacyjne jest ważne zarówno dla nas, jak i dla przewożonych przez nas pasażerów, dlatego wybierając taką polisę warto dobrze zastanowić się, czego potrzebujemy i czego oczekujemy od ubezpieczyciela. Zanim podejmiemy decyzję można skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń, które wskażą najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do naszych możliwości.

Porównywarka ubezpieczeń samochodowych

Ubezpieczenie samochodu to kwestia indywidualna: każdy kierowca wybiera ubezpieczenie komunikacyjne odpowiadające jego potrzebom. Chcesz wykupić polisę samochodową, ale nie wiesz, na którą się zdecydować? Skorzystaj z porównywarki finansowej PADO24– pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia. Na naszej stronie znajdziesz informacje o popularnych ubezpieczeniach komunikacyjnych, takich jak AC, NNW czy Ochrona prawna. Na Pado24 opisujemy poszczególne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, zwracamy uwagę na ich zakres i związane z nimi koszty. Podpowiemy Ci, które ubezpieczenie będzie dla Ciebie najlepsze! Planujesz urlop w górach? Warto pomyśleć o ubezpieczeniu na narty, a jeśli obawiasz się o mieszkanie podczas Twojej nieobecności dobrym pomysłem będzie ubezpieczenie mieszkania. Na Pado24 znajdziesz różne rodzaje ubezpieczeń, dzięki czemu kompleksowo ochronisz nie tylko swoje mieszkanie czy samochód, ale także rodzinę i majątek. Szukasz dobrego ubezpieczenia? Odwiedź Pado24: pomożemy i doradzimy w kwestii ubezpieczeń.

ubezpieczenia komunikacyjne
  • Aktualności