Porównywarka ubezpieczeń samochodowych

UFG. Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, powołany został do życia w 1990 roku. Do jego członków należą (jest to ich obowiązek) zarówno krajowe, jak i zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe działające na terenie Polski w zakresie sprzedawania ubezpieczeń OC posiadaczom pojazdów mechanicznych i rolnikom. Obecnie jest ich łącznie około 27. Podstawę działania tej instytucji stanowi ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych. Prezesem UFG jest obecnie Ewa Wanat-Połeć, a jego siedziba znajduje się w Warszawie przy ulicy Płockiej. Ubezpieczenie samochodowe, w tym OC to nie tylko obowiązek dla kierowcy, ale także ogromna pomoc w razie kolizji.

UFG

Czym się zajmuje UFG?

Najważniejszą rolą UFG jest wypłata odszkodowań i świadczeń. Zazwyczaj w razie wypadku jego koszty zostają pokryte przez ubezpieczenie OC sprawcy. Czasem jednak winny kolizji w ogóle nie zostaje wykryty lub okazuje się, że w ostatnim czasie zaniedbał on opłacanie składek. Takich sytuacji występuje rocznie około 6,5 tysiąca i kosztują one polskich właścicieli pojazdów ponad 74 mln złotych.

Na szczęście z pomocą przychodzi im właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie wystąpienia takiego problemu wypłaca należne odszkodowania i świadczenia. Co ważne, winnemu kolizji nie uchodzi to jednak na sucho – musi on później z własnej kieszeni zwrócić Funduszowi te pieniądze. Warto jednak wspomnieć, że nie obowiązuje to wówczas, gdy roszczenia poszkodowanego mogą zostać zaspokojone w ramach innego dobrowolnego ubezpieczenia, takiego jak na przykład AC.

Ponadto UFG zajmuje się również wykrywaniem i nakładaniem kar na osoby, które tego obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC właśnie nie dopełniły lub nie opłacają w terminie wynikających z niego składek. Według szacunków tej instytucji obecnie w Polsce wciąż jest aż 250 tysięcy takich kierowców. Niektórzy z nich złapani zostają podczas rutynowych kontroli drogówki, inni znów właśnie przez należący do UFG system o nazwie „wirtualny policjant”. Jego działanie polega na automatycznym przeczesywaniu bazy ubezpieczonych pojazdów i wykrywaniu tych, których polisa komunikacyjna się przeterminowała.

Fundusz ma także dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów, w której zawarte są daty rejestracji samochodów. Może je więc porównać z momentem wykupienia polisy i w ten sposób wykryć opóźnienia, które również są karane. Część właścicieli samochodów sądzi, że skoro aktualnie nie poruszają się swoimi pojazdami po drogach, to mogą bezkarnie zrezygnować z opłacania OC – przecież i tak nie zostaną złapani. Owszem – przez policję nie, ale za to przez UFG już prędzej czy później tak. Co ważne, nakładane przez Fundusz kary wcale nie są niskie. Powyżej 14 dni bez ubezpieczenia samochodu osobowego to o 3500 zł mniej w portfelu, a w przypadku ciężarówki obciążenie wynosi aż 5250 zł.

Inne zadania UFG

Kolejnym zadaniem UFG jest opanowanie sytuacji w momencie, gdy któryś z zakładów ubezpieczeń ogłosi upadłość lub gdy jego majątek będzie tak niski, że nie pozwoli na uregulowanie zobowiązań. Wówczas fundusz zajmuje się pokryciem kosztów związanych z roszczeniami osób do nich uprawnionych. Jeżeli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, to Fundusz w takiej sytuacji wypłaca 100% należnych odszkodowań i świadczeń, natomiast z ubezpieczeń na życie – jedynie 50% (kwota nie może jednak przekroczyć równowartości 30 tys. euro).

Jednak jeżeli jesteśmy uczciwymi i rzetelnymi posiadaczami ubezpieczenia OC, działalność UFG może nam przynieść korzyści. Instytucja ta prowadzi bazę danych, zawierającą komplet informacji o sprzedanych ubezpieczeniach OC. Dzięki temu jeśli staniemy się uczestnikami wypadku, możemy za darmo sprawdzić, czy samochód sprawcy został nim objęty. Potrzebne są nam do tego jedynie takie informacje, jak numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz data zdarzenia. Jest to z pewnością dla kierowców duże ułatwienie.

A zatem UFG – choć dla nieuczciwych kierowców z pewnością jest postrachem i instytucją, kontaktu z którą za wszelką cenę starają się uniknąć – pełni niewątpliwie bardzo ważną funkcję. Przyczynia się przecież do wzrostu świadomości dotyczącej konsekwencji swoich czynów wśród właścicieli pojazdów, propaguje rozsądne i odpowiedzialne postawy, a pośrednio podnosi również poziom bezpieczeństwa na naszych drogach. Każdy kierowca, który rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, z pewnością więc doceni działalność Funduszu.

Więcej wskazówek i porad, a także opisy ofert zawarto w porównywarce finansowej PADO24 . Znajdują się tam też informacje na temat ubezpieczeń oraz rankingi ofert przydatnych nie tylko tym zmotoryzowanym.

  • Aktualności