Porównywarka i ranking ubezpieczeń turystycznych

Karta EKUZ – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Karta EKUZ – jeżeli dużo wyjeżdżasz, to z pewnością już o niej słyszałeś. Jeśli jednak dopiero teraz planujesz dłuższą wyprawę za granicę, w wirze przygotowań nie zapomnij zatroszczyć się o swoje ubezpieczenie zdrowotne.
Obecnie coraz więcej podróżujemy. Wyjazdy za granicę – czy to na wakacje, czy do pracy, czy też na wymianę studencką – są na porządku dziennym. Mając w perspektywie tego typu wyprawę, musimy pomyśleć o wielu rzeczach, formalnościach, które potem mogą się okazać bardzo ważne. Niewątpliwie należy do nich ubezpieczenie zdrowotne – w końcu nigdy nie wiemy, co nam się przydarzy, kiedy nagle zachorujemy albo ulegniemy wypadkowi. Możliwość skorzystania z pomocy medycznej jest więc niezbędna. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy dla podróżników. Jeżeli jednak planujemy wyjazd na terenie Unii Europejskiej (EFTA), w pierwszej kolejności warto wyrobić sobie kartę EKUZ. Najlepsze ubezpieczenie turystyczne i wspomniana karta to ochrona w każdej sytuacji.

Czym jest karta EKUZ?

Dokument, który poświadcza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ, kiedy przebywamy na terenie innego należącego do Unii Europejskiej (EFTA) kraju to wspomniana karta EKUZ. Aby ją otrzymać, musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Pamiętaj jednak, że nawet mając tę kartę, w innym kraju będziesz mógł skorzystać bezpłatnie jedynie z usług tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Aby wyrobić kartę EKUZ, musimy skontaktować się z najbliższym, odpowiednim dla nas wojewódzkim oddziałem NFZ i złożyć tam odpowiedni wniosek. Możemy to zrobić osobiście, ale też za pośrednictwem poczty, faksu lub drogą elektroniczną. Tam urzędnik sprawdzi, czy widniejemy w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Jeżeli okaże się, że nie – będziemy musieli okazać dokument potwierdzający nasze prawo do ubezpieczenia (czyli na przykład druk RMUA, zaświadczenie z KRUS). Wyrobienie karty trwa maksymalnie trzy dni robocze i jest bezpłatne. Jeżeli nie możemy odebrać jej osobiście, możemy upoważnić do tego pisemnie inną osobę. Czas ważności karty EKUZ jest związany z posiadanym tytułem do ubezpieczenia. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców są to dwa miesiące, dla emerytów 5 lat, dla rencistów tyle, ile będą jeszcze trwały ich świadczenia, a dla bezrobotnych jedynie 30 dni. Warto wiedzieć, że jeżeli wyjeżdżamy wraz z całą rodziną, to każdy jej członek będzie musiał wyrobić własną kartę.

ubezpieczenie turystyczne

Do czego uprawnia nas karta EKUZ?

Karta EKUZ pozwala nam na skorzystanie w razie potrzeby z opieki zdrowotnej w kraju, do którego się udajemy. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to jedynie placówek publicznej służby zdrowia. Najlepiej więc jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, gdzie ewentualnie możemy udać się po pomoc, gdyż w miejscowościach turystycznych lekarze często otwierają prywatne gabinety. Kiedy już znajdziemy się w przychodni lub szpitalu, zostaniemy poproszeni nie tylko o okazanie EKUZ, ale także dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Pamiętajmy również, że bezpłatne dla nas będą jedynie te usługi, z których za darmo korzystają obywatele danego kraju. Za inne, nawet jeśli w Polsce są one finansowane przez NFZ, normalnie zapłacimy. Często nawet transport przez karetkę nie jest darmowy. Zawarte w ubezpieczeniu pokrycie kosztów repatriacji będzie niewystarczające, jeśli od razu po wypadku nie otrzymamy pomocy medycznej.

Jeżeli więc planujemy zagraniczny wyjazd, wyrobienie karty EKUZ jest czymś, o czym zdecydowanie powinniśmy pomyśleć – nigdy przecież nie przewidzimy, kiedy dopadną nas problemy ze zdrowiem. Ale niestety nie uchroni nas ona przed wszystkimi kłopotami, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, koniecznie zaopatrzmy się również w dodatkową polisę turystyczną. Dzięki niej będziemy mogli podróżować o wiele spokojniej. Więcej wskazówek przydatnych w podróży oraz najlepsze oferty zawarto w porównywarce finansowej PADO24. Należy tylko odszukać interesującą nas zakładkę i przystąpić do poszerzania swojej wiedzy, nie tylko na temat wakacji za granicą. Nasze porównanie ubezpieczeń turystycznych szybko wskaże Ci tę najlepszą polisę. Zapraszamy do korzystania!

  • Aktualności