Porównywarka i ranking ubezpieczeń turystycznych

Koszty repatriacji – czym są?

Koszty repatriacji w ubezpieczeniach oznaczają pokrycie kosztów powrotu osoby ubezpieczonej do kraju po wypadku lub chorobie za granicą. Inaczej jest to transport medyczny do kraju lub transport międzynarodowy. Dzięki ubezpieczeniu, które pokrywa koszty repatriacji ubezpieczona osoba nie musi martwić się o koszt transportu karetką lub helikopterem. Transport medyczny jest organizowany przez ubezpieczyciela po dopasowaniu do go stanu zdrowia przewożonej osoby oraz do odległości od kraju. Oznacza to, że jeśli poszkodowana osoba przebywała w Austrii lub w Stanach Zjednoczonych, z pewnością zostanie wybrany transport samolotem. Ponadto, przewożonemu w podróży zawsze towarzyszy pielęgniarka lub lekarz. Dzięki temu można mieć pewność, że ktoś zadba o bieżącą pomoc przewożonej osoby. Dodatkowo, w transporcie mogą towarzyszyć osoby bliskie, które także przebywały za granicą lub przyjechały, aby wspomóc chorego w powrocie do zdrowia. Najczęściej repatriacja odbywa się za pomocą samolotu, helikoptera lub karetki.

Koszty repatriacji a koszty leczenia

Bilet lotniczy, użycie helikoptera czy przewóz karetką to bardzo wysoki koszt. Trzeba wiedzieć, że koszty repatriacji nie należą zatem do najtańszych. O ile z kraju położonego blisko Polski koszt transportu to około kilku tysięcy euro (np. repatriacja z Czech lub Słowacji karetką), to z drugiej półkuli może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro (np. samolot z USA). Sumy są dość wysokie i nie są w żaden sposób refundowane, nawet przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wszystkie koszty pacjent ponosi sam, dlatego przed wyjazdem za granicę warto wykupić dodatkową polisę pokrywającą koszty ewentualnego transportu. Koszty powrotu do kraju to tylko część kosztów leczenia. Każda osoba posiadająca standardowe ubezpieczenie turystyczne ma zapewniony dostęp do leczenia. Uwzględniony został również koszt repatriacji. Koszty powrotu do kraju są jednak pokrywane do określonej sumy, dlatego jadąc w podróż poza granice Europy warto ubezpieczyć się na przynajmniej 50 tysięcy euro. Ponadto, z polisy powinny korzystać osoby, które wybierają się za granicę na narty, czy snowboard. Ryzyko wypadku może wówczas wzrosnąć.

koszty repatriacji a ubezpieczenie turystyczne

Zakres kosztów repatriacji

Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że zakres kosztów transportu powrotnego jest dość szeroki. Z tego powodu w ramach polisy ubezpieczeniowej organizują powrót do miejsca zamieszkania osoby przewożonej lub do najbliższej placówki zdrowia (jeśli stan pacjenta tego wymaga). Koszty repatriacji obejmują zatem powrót do kraju w warunkach zgodnych z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenia, transport do innej placówki służby zdrowia za granicą (tylko, jeśli jest to zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego wydanymi na piśmie) oraz ewentualny transport zwłok w razie śmierci do kraju zamieszkania.

Jak wybrać ubezpieczenie z kosztami repatriacji?

Dobra polisa podróżna powinna gwarantować przede wszystkim ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Natomiast koszty repatriacji to integralny element kosztów leczenia. Dodatkowo ubezpieczenie powinno zawierać OC w życiu prywatnym w razie nieumyślnych szkód wyrządzonych osobom trzecim, a także Assistance, czyli pomoc prawną, informacyjną lub finansową w razie problemów za granicą. Wybierając się w podróż warto również ubezpieczyć swój bagaż. Osoby, które wybierają się za granicę w celu uprawiania sportów ekstremalnych lub na przykład zwyczajnie na snowboard mogą skorzystać z polisy obejmującej koszty ratownictwa i ubezpieczenia sprzętu sportowego, zawarte między innymi w specjalnych ubezpieczeniach wyjazdów na narty lub podobnych. Oczywiście koszt polisy zależy od długości wyjazdu, wybranego pakietu, oferty, czy dobranych warunków. Zazwyczaj cena waha się od kilkunastu do kilkuset złotych.

koszty repatriacji przy ubezpieczeniu turystycznym

Cena polisy pokrywającej koszty repatriacji

Cenę polisy turystycznej można sprawdzić na stronach towarzystw ubezpieczeniowych lub w internetowych kalkulatorach ubezpieczeń turystycznych. Warto pamiętać, że dzięki porównywarce finansowej można dopasować ubezpieczenie wraz z kosztem repatriacji do swoich potrzeb. Taką możliwość daje strona PADO24! Dzięki zawartym tam informacjom można w łatwy sposób poruszać się po mnogości ofert i wybrać coś dla siebie. Sprzedawcy polis turystycznych coraz chętniej oferują możliwość ich zakupu online, dlatego zawarcie takiej umowy jest bardzo szybkie i proste. Najważniejszym kanałem sprzedaży ubezpieczeń turystycznych są nadal biura podróży, jednak z badań wynika, że około 40 procent turystów nie kupuje polisy przy zakupie wycieczki z różnych powodów. Istnieją również polisy ubezpieczające od kosztów odwołania uczestnictwa w wycieczce i wcześniejszego powrotu do kraju. Wybierając się za granicę, warto pamiętać o ubezpieczeniu podróżnym. Obecnie koszty repatriacji z Austrii to około 30 tysięcy zł, z Francji około 50 tysięcy, natomiast repatriacja z Hiszpanii może kosztować prawie dwa razy tyle!

  • Aktualności