Najpopularniejsze polskie uzdrowiska

Uzdrowisko – miejsce o właściwościach leczniczych

Uzdrowisko jest miejscem o naturalnych uwarunkowaniach leczniczych – najczęściej są one wynikiem występowania na danym obszarze wód mineralnych, gazów czy borowin lub odpowiednich warunków klimatycznych. W miejscowości uzdrowiskowej nie może również zabraknąć terenów zielonych: zazwyczaj uzdrowisko otoczone jest przez parki krajobrazowe, a także rozległe tereny leśne i polne, w których dominuje rzadka fauna i flora (walory estetyczne krajobrazu to ważna cecha każdego uzdrowiska). Polskie kurorty specjalizują się w leczeniu wielu schorzeń, m.in. tych na tle reumatycznym, krążeniowym, nerwowym, oddechowym czy kardiologicznym – w każdej z miejscowości znajdują się sanatoria przystosowane do leczenia konkretnych dolegliwości. Uzdrowisko to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez kuracjuszy z Polski, jak i przez cudzoziemców. Miejscowości uzdrowiskowe co roku przyciągają rzesze turystów: uzdrowiska zachęcają przyjezdnych ciekawą ofertą kulturalną, pięknymi zabytkami i zróżnicowanymi atrakcjami.

Uzdrowiska w Polsce

uzdrowiska

Uzdrowisko w Polsce nie jest niczym nowym: w naszym kraju funkcjonuje obecnie 45 placówek o charakterze uzdrowiskowym. Najwięcej kurortów znajduje się na południu Polski w województwach małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim. Na północy kraju jest kilka uzdrowisk nadmorskich, a najmniej miejscowości uzdrowiskowych znajdziemy na Mazurach. Rodzime uzdrowiska (w zależności od miejsca, w którym są zlokalizowane) dzielimy na nizinne, podgórskie, górskie, nadmorskie i podziemne (do ostatniej grupy należy Wieliczka). Do najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce zaliczamy m.in. Ciechocinek, Nałęczów, Sopot, Busko-Zdrój, Piwniczną-Zdrój, Krynicę-Zdrój, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście, Szczawnicę, Konstancin-Jeziorną, Duszniki i Kudowę-Zdrój. O leczniczych właściwościach polskich uzdrowisk decyduje bliskość morza (dotyczy to kurortów na północy, m.in. Ustki, Kołobrzegu czy Dąbek), obecność solanek i borowin (np. uzdrowisko w Ciechocinku i Inowrocławiu), źródła wód mineralnych (Szczawno-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój).

Uzdrowisko nie tylko dla chorych

Uzdrowisko jest zwykle kojarzone z sanatorium i przebywającymi w nim kuracjuszami, jednak współczesne uzdrowiska mają do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko terapię leczniczą. Polskie kurorty oferują bogaty i niezwykle ciekawy program: w miejscowościach uzdrowiskowych nie brakuje atrakcji dla turystów – cyklicznie odbywają się tu imprezy kulturalne (koncerty, przeglądy filmowe, inscenizacje) i sportowe (np. triathlony, rajdy rowerowe). Rozwinięta baza noclegowa (duża ilość hoteli i pensjonatów) pozwala na dłuższy pobyt w urokliwej okolicy. Na tych, którzy lubią zwiedzać i poznawać historię miasta, czekają zabytki, atrakcje turystyczne a miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą (korzystając z okolicznych terenów zielonych) ruszyć na wyprawę wyznaczonymi szlakami i trasami. Uwarunkowania naturalne uzdrowisk (np. bliskość gór, otoczenie parków i lasów) pozwalają na wypoczynek na łonie przyrody oraz na podziwianie niespotykanej szaty roślinnej i chronionych gatunków zwierząt. Dodatkowo większość uzdrowisk posiada kompleksy wodne (np. termy czy aquaparki, w których można nie tylko popływać, ale i zrelaksować się w basenach termalnych lub wyznaczonych strefach SPA). Uzdrowisko to zagłębie atrakcji nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: stadniny koni, parki linowe, mini golf, ściany wspinaczkowe, parki rozrywki czy gokarty to tylko niewielka część niespodzianek, które czekają na najmłodszych w polskich kurortach.

uzdrowiska

Oferty uzdrowisk w Internecie

Uzdrowisko to nie tylko miejscowość o charakterze leczniczym, ale także miejsce wypoczynku i doskonała lokalizacja dla wakacyjnego pobytu: można tu skorzystać z wielu atrakcji, ciekawe i miło spędzić czas z całą rodziną. W Polsce znajduje się kilkadziesiąt uzdrowisk ulokowanych na ternie całego kraju od morza, przez Mazury, aż po tereny górskie, dzięki czemu sami możemy wybrać dogodne dla nas miejsce. Zanim wybierzemy miejsce, które chcemy odwiedzić, warto zajrzeć na porównywarce ofert PADO24. Jest to serwis o podróżach, ciekawych zakątkach w kraju i za granicą – dzięki nam dowiesz się, które miejsca odwiedzić, by ciekawie spędzić czas, w jaki sposób podróżować i jak znaleźć tani nocleg. Porównamy dostępne na rynku oferty i podpowiemy, którą wybrać: z nami znajdziesz najtańsze hotele i bilety lotnicze, podpowiemy jaką wycieczkę wybrać (first czy last minute) i dlaczego warto udać się w rejs promem. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wycieczkach, wyjazdach, podróżach, atrakcyjnych miejscach znajdziesz na PADO24. To gwarancja udanego urlopu: z nami zaplanujesz swój wyjazd szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. Wejdź na PADO24 i przekonaj się, czego jeszcze nie wiesz o podróżach.

  • Aktualności