Wynajem samochodów

Wynajem samochodów to jedna z tych usług, która może nam się przydać w najmniej spodziewanej chwili. W Polsce nie jest ona jeszcze obecnie zbyt popularna, ale na zachodzie zainteresowanych nią klientów nie brakuje. W końcu coraz częściej wybieramy się w podróż – czy to służbową, czy na wakacje – samolotem. Nie mamy więc możliwości, by zabrać ze sobą swój samochód, a na miejscu przecież również musimy się jakoś przemieszczać. Możemy oczywiście korzystać ze środków komunikacji publicznej, ale nie zawsze jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Na przykład kiedy podróżujemy z małymi dziećmi, a nasz hotel jest oddalony od centrum miasta, na pewno lepiej będzie wynająć auto, niż przesiadać się z nimi do kolejnych autobusów czy pociągów, w których może być ciasno, duszno i do tego niekoniecznie znajdzie się w nich dla nas miejsce. Czasem też wybieramy się gdzieś, gdzie komunikacja publiczna jest zawodna, kursuje zbyt rzadko lub też wcale nie dociera, a planujemy często się przemieszczać i zwiedzić wiele znacznie oddalonych od siebie atrakcji. Wypożyczając samochód, może i więcej wydamy, ale też zaoszczędzimy sporo czasu, będziemy w stanie w czasie nawet niezbyt długiego urlopu zobaczyć więcej niż byłoby to możliwe bez auta. Jeśli nie posiadamy własnego samochodu, jego wynajem może być – z wymienionych wyżej powodów – dobrym pomysłem także w przypadku wyjazdów na terenie naszego kraju. Warto zastanowić się nad tym przed wyjazdem i tak jak zawczasu rezerwujemy bilety lotnicze, tak powinniśmy zarezerwować samochód, który chcemy wynająć.

Inną możliwością jest wynajem samochodu wraz z szoferem. Z tej opcji często korzystamy, organizując różnego rodzaju wydarzenia. Wynajęte auto może nam posłużyć do przewozu gości (na przykład do sali weselnej lub konferencyjnej) czy też do przetransportowania ważnych przedmiotów, rekwizytów, akcesoriów. W tym przypadku często zamiast aut osobowych decydujemy się na wynajem busów czy nawet limuzyn – gdyż mają one spełnić pewną ważną, określoną odgórnie funkcję.

Poza tym czasem zdarza się, że nasz własny samochód ulega awarii, a będąc pozbawionymi auta, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować czy też wypełniać swoich codziennych obowiązków. Wówczas wynajem samochodu zastępczego na czas naprawy może być całkiem dobrym pomysłem. Niekiedy możliwość taką oferują nam nawet same warsztaty.

wynajem samochodów

Jaki samochód wynająć?

Odpowiedź na to tytułowe pytanie zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim od tego, do jakiego celu ma być przeznaczony wynajęty samochód. Bardzo popularne jest na przykład wypożyczanie samochodu na wakacje. W każdej wypożyczalni mamy do wyboru mnóstwo różnych modeli i z tym, na który z nich się zdecydujemy, łączy się poniesiony przez nas koszt. Dla większości z nas cena przy wyborze auta, które wynajmiemy, odgrywa dość dużą rolę. Od czego więc ona zależy? Na pewno w dużym stopniu od tego, na jakiej klasy auto się zdecydujemy. Nie bez znaczenia jest jednak również długość zaplanowanej przez nas trasy. Poza tym powinniśmy bardzo dokładnie przeczytać umowę wynajmu, by upewnić się, że nie zostaną doliczone żadne dodatkowe opłaty, na przykład za umycie samochodu czy za udostępnienie nam wyposażenia (fotelika dla dziecka, nawigacji). Ponadto w cenę nie jest wliczone paliwo, samochód odbieramy z pełnym bakiem i w momencie zwrotu również powinien być on zatankowany. Warto także sprawdzić, czy wynajem obejmuje ubezpieczenia, takie jak NNW, OC, AC lub CDW.

Pamiętajmy, że jeżeli chcemy wynająć samochód, musimy spełnić pewne wymagania. Zazwyczaj nie jest to możliwe przed ukończeniem 21. roku życia, a także jeśli mamy więcej niż 70 lat. Poza tym zwykle musimy posiadać prawo jazdy ważne na terenie RP od co najmniej roku. Zdarza się także, że wypożyczalnia wymaga od nas dostarczenia karty kredytowej, na której na czas udostępnienia samochodu zablokuje nam kaucję, choć można to również załatwić w inny sposób (np. pozostawiając zamiast kaucji swój własny samochód).

Wynajmij samochód z PADO24!

Choć w Polsce wypożyczalnie samochodów nie są jeszcze bardzo popularne, to stopniowo powstaje ich coraz więcej. Wynajem samochodów jest możliwy najczęściej zwłaszcza w okolicy lotnisk. Jeżeli wiemy, że będziemy chcieli wypożyczyć auto, warto wcześniej rozejrzeć się za najkorzystniejszą ofertą, a nawet zarezerwować konkretny model, dzięki temu na pewno nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci braku dostępnych pojazdów. W gąszczu ofert trudno podjąć właściwą decyzję. W wyborze może nam pomóc umieszczona na PADO24 porównywarka ofert. Dzięki niej szybko dowiemy się, gdzie znajdziemy samochód jednocześnie najtańszy, ale także spełniający wszystkie nasze wymagania. Możemy skorzystać z niej bezpłatnie, o każdej porze dnia i nocy. Nawet w nagłej sytuacji nic nas nie zaskoczy.