Wynajem samochodów

Wypożyczenie samochodu na wakacje – jak to zrobić?

Wypożyczenie samochodu na wakacje w obecnych czasach stało się standardem dla wielu podróżujących po świecie osób: wynajem auta gwarantuje niezależność i daje właściwie nieograniczone możliwości (możemy zwiedzać tylko te miejsca, które nas interesują, nie musimy korzystać z transportu publicznego lub podstawionego dla grupy autokaru i trzymać się terminów, tzn. godzin wyjazdów i powrotów). Wypożyczenie samochodu – z angielskiego „rent a car” – to usługa powszechnie dostępna i wcale nie tak droga, jak mogłoby nam się wydawać: dzięki wyszukiwarkom internetowym możemy bez problemu znaleźć i porównać oferty wynajmu z kilkunastu najpopularniejszych wypożyczalni. Wynajem samochodu na wakacje to poważna decyzja, dlatego przed jej podjęciem warto zapoznać się z zasadami, które ułatwią proces wynajmu i sprawią, że będziemy miło wspominać nasze wakacje.

Wynajem samochodu na wakacje krok po kroku

O wypożyczeniu samochodu na wakacje powinniśmy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem: zanim zdecydujemy się na wynajem warto rozplanować swój urlop, zastanowić się, co będziemy robić, które miejsca chcemy odwiedzić i jak daleko od miejsca pobytu się one znajdują. Przed rozpoczęciem wakacji należy również sprawdzić dostępność i ceny poszczególnych aut (pamiętajmy, że w niektórych miejscach trzeba je zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem). Wcześniejsze zaplanowanie działań i trasy zwiedzania pozwoli wstępnie oszacować, jakie auto będzie dla nas najbardziej odpowiednie (np. terenowe – do poruszania się po trudnym obszarze, rodzinne – jeśli chcemy podróżować z dziećmi lub combi – jeśli zależy nam na przewożeniu bagaży) i sprawi, że wynajem samochodów nie będzie miał przed nami tajemnic. Rezerwując samochód wcześniej oszczędzamy także czas i pieniądze, nie musimy bowiem porównywać ofert wynajmu na miejscu. Wypożyczając samochód na wakacje, warto przejrzeć oferty różnych wypożyczalni: umożliwiają to bezpłatne porównywarki internetowe, dzięki którym szybko porównamy oferty i wybierzemy najlepszą dla siebie.

Wynajem samochodu na wakacje to wiążąca decyzja, dlatego zanim podpiszemy umowę zapoznajmy się dokładnie z jej treścią (być może będzie ona po angielsku lub w innym języku, dlatego ważne jest, by wcześniej przez Internet zapoznać się z jej polską wersją). Na co zwracać uwagę podczas wypożyczenia samochodu na wakacje? Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia (czy obejmuje ono drobne stłuczki i inne nieduże uszkodzenia), na limit kilometrów (czy jest on z góry określony, czy samochodem możemy podróżować bez względu na odległości?), ważna jest również kwestia paliwa (czy otrzymujemy zatankowany samochód czy sami ponosimy koszty jego tankowania i ile one wynoszą – w wypożyczalniach stawki za benzynę mogą być wyższe niż na stacjach benzynowych w danym kraju). Istotnym elementem umowy wynajmu samochodu na wakacje jest też kwestia auta zastępczego (np. czy możemy na nie liczyć w każdej chwili, czy musimy dodatkowo opłacić jego podstawienie, itp.). Ważne, by sprawdzić, czy w umowie nie ma informacji o nadprogramowych opłatach np. za odebranie samochodu z miejsca innego niż zaplanowane. Wypożyczenie samochodu na wakacje wymaga zazwyczaj posiadania dowodu osobistego lub paszportu, prawa jazdy i karty kredytowej (do dokonania płatności).

wynajem samochodów na wakacje

Czynnikiem wpływającym na koszty wynajmu samochodu na wakacje jest również wiek kierowcy: jeśli mamy mniej niż 25 lat w niektórych krajach będziemy musieli dodatkowo zapłacić za usługę wypożyczenia. Przed zawarciem umowy warto zapoznać się również z warunkami płatności za wypożyczenie samochodu. Gdy otrzymamy samochód do naszej dyspozycji przede wszystkim należy sprawdzić jego stan techniczny, a o ewentualnych usterkach, awariach, zarysowaniach itp. poinformować wypożyczalnię (dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęcia pojazdu, które posłuży jako dowód w przypadku obarczenia nas winą za ten stan rzeczy). Pamiętając o tych zasadach możemy w pełni cieszyć się z urlopu i korzystać z uroków zagranicznego odpoczynku.

Drogie/tanie wypożyczenie samochodu na wakacje

Koszty wynajmu samochodu na wakacje zależą od marki i klasy wybranego przez nas auta, od danej wypożyczalni i od kraju, w którym zamierzamy skorzystać z usługi. Przeważnie w Europie cena za wypożyczenie mieści się w granicach 100 zł za dzień. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi warto zadbać o fotelik, za który trzeba dodatkowo zapłacić (jednorazowo lub codziennie np. po kilka euro). Ważną opłatą, którą musimy ponieść wynajmując samochód, jest zwrotna kaucja (może ona wynosić nawet 1500 euro) – otrzymujemy ją z powrotem, gdy zwrócimy wynajęte auto. Nie zapominajmy również o dodatkowych opłatach: jeśli będziemy chcieli oddać wypożyczony samochód w innym miejscu niż zaplanowane (np. w oddalonym o wiele kilometrów mieście) będziemy zmuszeni zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto pamiętać też o opłatach za paliwo (w większości wypożyczalni musimy oddać auto z pełnym bakiem), które mogą różnić się w zależności od miejsca pobytu.

Zalety i wady wynajmu samochodu na wakacje

Największą zaletą wypożyczenia samochodu na wakacje jest niezależność, jaką zyskujemy – możemy podróżować bez granic, o każdej porze, w dowolnie wybrane przez nas miejsca. Mając auto nie musimy sztywno trzymać się planu, godzin odjazdu, itp. – jeśli chcemy się zatrzymać, odpocząć, zobaczyć po drodze coś innego, śmiało możemy to zrobić. W dodatku możemy sami wybrać najbardziej odpowiadający nam model i klasę samochodu, co umożliwia podróżowanie z rodziną, zwierzętami i dużą ilością bagażu. Czy wypożyczenie samochodu na wakacje ma jakieś wady? Oczywiście, ale jest ich niewiele i mogą wynikać raczej z naszej nieuwagi: warto zapoznać się z zakresem ubezpieczenia (jeśli nie obejmuje ono np. drobnych stłuczek, to ich koszty będziemy musieli ponieść sami), z limitem kilometrów (jeśli obowiązuje, wówczas za dodatkowy dystans będziemy musieli zapłacić) i dowiedzieć się, czy mamy zapewnione auto zastępcze (jeśli nie w razie wypadku czekają nas dodatkowe koszty sprowadzenia auta zastępczego). Jak widać wady wynajęcia samochodu na wakacje wiążą się głównie z nieplanowanymi opłatami, których jednak możemy uniknąć zapoznając się dokładnie z umową i określonymi w niej warunkami wynajmu.

Jeśli przekonaliśmy Cię do tego sposobu podróżowania, najlepsze auto do wynajęcia możesz znaleźć za pomocą naszej porównywarki. Zapraszamy do korzystania z tej możliwości!

  • Aktualności